Přeskočit navigaci

Základní a mateřská škola Mendíků - škola s mosty do života

Ekoskola Ovoce do škol Projekt MAP

ZŠ Mendíků - třída 2.C - aktuality

Jaro u druháčků

Milí druháčci a rodiče,

                                 jaro už pevně drží otěže a my jsme si ho užívali na škole v přírodě v ParaZoo ve Vlašimi. Pro některé druháčky to byla premiéra - poprvé opustili na více dní rodinu. Samozřejmě, že se jim i zastesklo, ale bohatý program a spousta nových zážitků nedaly stesku velkou šanci:-) A tak si druháčci užívali sportovně-poznávací hry v krásném zámeckém parku, naučili se péct chleba ( byl opravdu dobrý ... mňam) a seznámili se s příběhy zvířátek, která v ParaZoo žijí. Všechny programy byli perfektně připravené a propracované a přístup lektorů byl moc hezký. Ostatně všichni, se kterými jsme přišli do styku, byli milí a velmi ochotní. Náš program byl pestrý, vyrazili jsme na výlet do Měsíčního údolí, do prvního skautského tábora, situovaného na úžasném a romantickém místě u řeky Blanice, kde to na nás dýchlo prázdninami a dobrodružstvími, která známe z knih Jaroslava Foglara. Děti měly samozřejmě i prostor pro hry a pohyb na hřišti, kde nás opět překvapovaly svojí nevyčerpatelnou energií:-). Obyvatele Vlašimi jsme pobavili, když jsme vyrazili na ,,maškarní promenádu" v maskách a samozřejmě se zpěvem a kytarou. Zkrátka to byly báječné dny a dalším bonusem bylo krásné slunečné počasí a nesmím opomenout i výbornou kuchyň:-). Závěrečné balení nám dalo trochu zabrat, ale zvládli jsme ho... všechno oblečení nakonec našlo pravé majitele a mohli jsme se s trochou dojetí rozloučit. Cestu domů jsme ještě vylepšili návštěvou ,,Vodního světa" v nedalekých Hulicích. Tam si to děti opravdu užily a pak ( když jsme všechny ,, zmáchance" převlékli do suchého) už jsme zamířili do Prahy, do náručí maminek a tatínků. Myslím, že na tuto školu v přírodě budou druháčci dlouho vzpomínat.

Po prodlouženém volnu jsme opět usedli do lavic a trošku ztěžka jsme se zase vraceli ke školní práci. Ale vše se poddalo a tak jsme v matematice násobili a dělili sedmi, v českém jazyce jsme si udělali úvod do slovních druhů a zdokonalovali jsme své komunikační dovednosti při vyprávění zážitků ze školy v přírodě.Také jsme si užili moc  hezký projekt ,,Ježeček Bodlinka" s paní učitelkou Janou Lálovou. A středou nám skončil další školní týden a po prodlouženém víkendu se uvidíme ve škole v pondělí 12.května... je to vůbec možné, jak ten čas letí?

Přeji všem druháčkům s rodičům krásné jarní dny.

                                               Vaše Dáša

[7. 5. 2026]

Jaro klepe na dveře

Milí druháčci a rodiče,

                                  jarní prázdniny jsou za námi a druhé pololetí tohoto školního roku je v plném proudu. A tak pracujeme na plné obrátky, byť nás nastupující jaro, které nabízí krásné slunné dny, láká ven.

V českém jazyce se postupně seznamujeme s párovými souhláskami a učíme se odůvodňovat jejich pravopis a používat je ve větách. Zdokonalujeme se ve čtení a pracujeme s textem, abychom se uměli lépe vyjadřovat. Procvičujeme také grafomotoriku, opisy a přepisy. A je nutné, abychom všechny tyto úkoly, které nám český jazyk přináší, procvičovali i doma. 
V matematice se věnujeme malé násobilce a i tato disciplína vyžaduje opakování a procvičování. Pracujeme také na dovednostech v geometrii. Ta druháčky hodně baví. Vás, milí rodiče, prosím o pravidelnou kontrolu školní i domácí práce a podepisování úkolů.

Pracujeme samozřejmě i v tvořivých předmětech, kde druháčci umějí popustit uzdu své fantazii a kreativitě. Tyto hodiny jsou oblíbené a uvolněnější a i relaxační.

Ve všech vyučovacích předmětech využíváme různé výukové hry a programy na doplnění a procvičení učiva. Při práci s tablety nebo interaktivní tabulí jsou druháčci aktivní a zaujatí:-)

V týdnu od 16.3. do 20. 3. 2026 některé děti čeká ,,Hravé lyžování" v Chotouni, kam budeme odjíždět každý den po 3.vyučovací hodině. V tomto týdnu budeme učivo spíše procvičovat, což je vždy potřeba.

V úterý 17. 3. 2026 nás čekají třídní schůzky, které se budou konat v naší třídě 2.C od 18 hod. Prosím o účast všech rodičů.

Přeji všem krásné jarní dny a děkuji za skvělou spolupráci.

                             Vaše paní učitelka Dáša

[14. 3. 2026]

Škola v přírodě

Škola v přírodě pro 2.A + 2.B + 2.C

Termín: 27.4. - 30.4. 2026 ( pondělí - čtvrtek )

Místo: Podblanické ekocentrum Vlašim

Program: Stará řemesla, zvířata v PARAZOO, Ekohrátky v parku, Vodní svět - Hulice

Prosíme vyplnit a obratem poslat do školy závaznou přihlášku na ŠvPř

Platba na účet: 54 93 30 41/ 0100variabilní symbol pro 2.C: 4012, do poznámky napište jméno žáka + 2.C

[26. 1. 2026]

První pololetí je za námi

Milí druháčci a rodiče,

                                 první pololetí školního roku 2025/2026 je téměř u konce, zbývá předání vysvědčení a po pololetních prázdninách se pustíme do pololetí druhého. Kontrolní písemné práce nám ukázaly na co se musíme zaměřit, co procvičit, kde ,,zabrat". A tak se do práce pustíme s chutí a elánem :-), ale jen na dva týdny, pak nás čeká týden odpočinku - jarní prázdniny. Užijte si je aktivně a hlavně ve zdraví.

Ve středu 28. 1. 2026 nás čeká návštěva Divadla U Hasičů, kde shlédneme představení ,,Sny skřítka Snítka". Vstupenky zakoupíme z jarmarečních peněz. Ve čtvrtek 29. 1. 2026 budeme rozdávat vysvědčení a v pátek  30. 1. 2026 budou pololetní prázdniny.

Minulý týden jsem dávala na třídní stránky informaci o čipování. Prosím, připomínejte dětem, ať se čipují při příchodu do školy u schodiště a při odchodu ze školy u hlavního vchodu. Nově se děti čipují také při přechodu ze třídy do družiny a to opět u schodiště. Dbejte, prosím, na včasné příchody do školy.  

Děkuji všem za bezvadnou spolupráci a těším se na druhé pololetí.

                                            Vaše paní učitelka Dáša

[26. 1. 2026]

Čipování - úprava

Oznámení o úpravě "docházkového" systému ve škole

 

V souvislosti s bezpečností žáků a evidencí jejich přítomnosti ve škole byla provedena úprava "docházkového" systému. 

Dosud žáci "čipovali" při příchodu i odchodu u šatního terminálu, což vedlo k tomu, že někteří žáci zůstávali v prostorách školy i po ukončení vyučování, aniž by byl jejich odchod zaznamenán.

 

Nově bude "čipování" probíhat takto:

Při příchodu do školy – čipování u šatního terminálu.

Při odchodu ze školy – čipování u hlavních dveří.

Tato změna umožní přesnější evidenci přítomnosti žáků a zvýší bezpečnost všech osob ve škole.

 

Dále připomínáme, že žáci mají dle školního řádu ze školních šaten odcházet nejpozději v 7.55 hodin. 

Proto je v docházkovém systému čas po 

7. 55 hodin označen jako pozdní příchod.

[21. 1. 2026]

Pozdrav do nového roku

Milí druháčci a rodiče, 

                                 věřím, že jste si užili krásné vánoční svátky a do školy jste se vrátili odpočatí a natěšení na nové poznatky :-). Všem přeji hodně zdraví a pohody.

Musíme se však vrátit ke školní práci, protože nás čeká pololetní vysvědčení, před kterým budeme psát písemné práce. V českém jazyce se teď věnujeme tvrdým a měkkým souhláskám, procvičujeme diktáty a přepis. Zopakujeme si také psaní ú a ů, procvičíme si, co jsou to antonyma a synonyma a zapracujeme na správném tvoření vět a slovosledu ve větách. bližší informace k písemné práci děti získají při výuce.

V matematice si zopakujeme sčítání a odčítání přes desítku, správný zápis a postup ve slovních úlohách, doplňování čísel do číselných řad a jejich vyznačení na číselné ose. procvičíme porovnávání čísel a zápis čísel pomocí desítek a jednotek. Součástí práce bude také geometrie, přesněji měření a rýsování úseček.

Milí druháčci, čtěte si, procvičujte učivo a věřím, že se všem písemné práce podaří :-)

 

Hezké zasněžené dny všem přeje 

                                             vaše paní učitelka Dáša

[9. 1. 2026]

Začíná 3. školní týden

Milí druháčci a rodiče,

                                 zahájili jsme třetí týden tohoto školního roku. Ve škole už se dostáváme do pracovního tempa...většina z nás už se smířila s tím, že ,,prázdniny už mají slzičky" :-)

Dobrá zpráva je, že nám dorazil zbytek pracovních sešitů, které jsme dnes dětem rozdali a já poprosím o doplatek : 795,- korun. Kdo ještě neplatil pracovní učebnici na angličtinu, přineste 1020,- korun. Děkuji :-)

Zítra ( 16. 9. 2025 v 18 hodin) se na vás všechny budu těšit na třídní schůzce, kde si řekneme další informace k tomuto školnímu roku. 

 

                                 Vaše paní učitelka Dáša

 

[15. 9. 2025]

Zahájení výuky

Milí druháčci a rodiče,

                                  od zítřka (středa 3. 9. 2025) zahajujeme výuku dle rozvrhu. Ve středu se budeme učit 3.hodinu - Český jazyk a 4. hodinu - Matematiku , pak půjdou děti do družiny.

Ve čtvrtek budeme mít : Angličtinu, Dramatickou vých., Prvouku, Matematiku, Český jazyk - pak jdou děti do družiny.

V pátek budeme mít : Výtvarnou vých., Matematiku, Český jazyk, Pracovní činnosti: - pak jdou děti do družiny.

Krabice Taktik s pracovními sešity jsou objednány. O všech aktuálitách a případných změnách vás budeme informovat.

Prosím, přineste do školy kufříky a čtvrtky na Výtvarnou výchovu a sportovní oblečení a sálové boty na Tělesnou výchovu.

Dále prosím o  krabičkové kapesníky a kuchyňské utěrky.

Nezapomínejte čipy! Prosím, zkontrolujte (popř, vyměňte), zda jsou čipy a klíčky od skříněk zavěšené na kroužcích - nikoliv na karabinkách. Také sundejte dětem různé přívěsky (hračky, panáčky atd.). S dětmi jsme se domluvili na maximálně jednom malém přívěsku. Děkuji.

Děkuji za spolupráci a přeji všem příjemné a úspěšné vykročení do nového školního roku.

                                   Vaše paní učitelka Dáša

[3. 9. 2025]

Pomůcky pro nový školní rok

 

Pomůcky pro žáky 2.C

Aktovka : učebnice a pracovní sešity podle rozvrhu (podepsané a obalené v pevných obalech, penál, lepidlo (tyčinka),  kapesník.

Penál: 2 ořezané tužky č. 2, pastelky (alespoň 8 barev), měkká guma, ořezávátko, nůžky s kulatou špičkou, pravítko (15 cm), 2 pera Tornádo.

Do třídy donést podepsaný ručník, věci na Tv, čtvrtky A4 - 20 ks, A3 - 10 ks, kufřík na Vv.

Pomůcky na Vv a Pč: vodové a temperové barvy, plochý štětec, kulatý štětec, barevné papíry, kelímek na vodu, voskovky, modelína, lepidlo (tyčinka)  starší tričko, igelitový ubrus na lavici, hadřík, špejle. Podepsané pomůcky dejte dětem do kufříku.

Úbor na Tv: tričko s krátkým rukávem, šortky, ponožky, sportovní obuv, švihadlo. Doporučuji vše podepsat a vložit do látkového pytle.

Sešity  - prosíme zakoupit ( také prodává p. Pešek balíček pro druháky  v papírnictví v Nuselské ulici  - bez obalů! )

Úkolníček

Prvouka - č. 524 ( 1 kus )

 Český jazyk - č. 512 ( 3 kusy )

Matematika - č. 513 ( 2 kusy ) + nelinkovaný sešit č. 520 + čtverečkovaný sešit č. 5110

Anglický jazyk - č. 564 ( 1 kus)

           

[26. 8. 2025]

Vítejte v novém školním roce

 

Přivítání a první pozdrav ve školním roce 2025 / 26

Vážení rodiče, milé děti vítáme Vás na stránkách naší třídy - 2. C.

Všechny důležité informace k zahájení školního roku najdete na stránkách školy postupně od 26. 8. 2025

Školní rok zahájíme v pondělí 1.září v 8.00 hod. v učebně 2.C -  číslo 106 ( první patro ).

[26. 8. 2025]

Výlet do Hrusic

Školní výlet do Hrusic - 26. 6. ( čtvrtek )

Milé děti, kdo by neznal černého kocoura Mikeše, který bydlí se svými zvířecími kamarády, babičkou a Pepíkem Ševců v chaloupce v Hrusicích. To není jen tak obyčejný kocour, jakého máme třeba doma. Nejenže nosí boty a chodí po dvou jako člověk, ale dokonce umí mluvit lidskou řečí! Tyto pohádkové postavy pro nás vytvořil pan Josef Lada. Tak huráá... za Mikešem do Hrusic!

Sraz před školou 26.6. v 7.45 hod. S sebou: batoh, svačinu, pití, pláštěnku do deště, kapesné na dárky a suvenýry, sportovní boty a oblečení podle počasí, kšiltovka na hlavu.

Cena: 160 Kč ( vstupné s výkladem, autobus )

Návrat do 13.00 hod před školu. Stihneme oběd ve školní jídelně!

[19. 6. 2025]

Poslední školní týden

Organizace posledního týdne školního roku 2024/25

23.6. ( pondělí ) - rozdávání učebnic pro 2. ročník, končíme v 11. 40 hod

24.6. ( úterý ) - rozdávání učebnic pro 2. ročník + společenské a deskové hry, končíme v 11. 40 hod

25.6. ( středa ) - sběr papíru do 12 hod, úklid celé třídy, květin, skříní, čištění lavic, dle času aktivity v přírodě, končíme v 11.40 hod

26.6. ( čtvrtek ) - školní výlet do Hrusic, návrat do 13.00 hod

27.6. ( pátek ) - slavnostní předávání vysvědčení  od 8.00 hod do 8. 45 hod

Srdečně zveme rodiče a prarodiče prvňáčků  smiley

 

[19. 6. 2025]

Léto je za dveřmi

Milí prvňáčci a rodiče,

                                 jaro nám pomalu otvírá dveře do léta a děti už v kostech cítí blížící se prázdniny. Všichni se na léto těšíme, ale ještě nás čeká trocha té školní práce :-) Máme za sebou premiéru našeho školního muzikálu ,,Ať žijí duchové", který jsme bez chybičky a s velkým nasazením zahráli před vyprodaným sálem Fidlovačky. Úspěch byl obrovský a všichni jsme si s dojetím užívali neutuchajícího potlesku. Byl to hezký a velmi aktivní čas a přesvědčili jsme se o tom, že děti naší školy zvládnou i takto velký projekt.

Ve škole pokračujeme aktivní prací ve všech předmětech a musíme teď trochu zabrat, abychom dokončili potřebné úkoly. Děti jsou šikovné a mám opravdu radost z vyrovnané a prima třídy. Tak jen vydržet trochu té závěrečné práce, pravidelně číst, procvičovat grafomotoriku, věnovat se matematice, kde sčítáme a odčítáme do 20 s přechodem přes 10 a čekají nás ještě jednotky délky, hmotnosti a objemu. V prvouce se teď trochu ,,trápíme" s hodinami a poznáváním času - i to je potřeba procvičovat. Při ,,výchovách" si však užíváme tvoření, pohyb a relaxaci při zpívání.

Čekají nás také kulturní zážitky. V pondělí 9.6.2025 půjdeme na poslední představení z cyklu ,,Hurá do opery", tentokrát uvidíme operu ,,Čert a Káča". Moc se těšíme na výlet do Hrusic, do muzea Josefa Lady. Zkrátka...čeká nás ještě bohatý program, tak vzhůru do práce, prázdninový odpočinek pak bude o to sladší:-)

Děkuji všem za vzornou spolupráci a užívejte si krásný předprázdninový čas.

                                   Vaše paní učitelka Dáša

[5. 6. 2025]

Výlet do Včelího světa

Pondělní výlet do Včelího světa se velmi vydařil. Absolvovali jsme si interaktivní program a dozvěděli se mnoho nového o životě včel, o tom, jak jsou pracovité a že zdánlivý chaos v úle má řád. Seznámili jsme se s včelími produkty, jejich blahodárnými účinky a také s prací včelařů. Na závěr si děti vyrobily svíčku a měly možnost koupit si něco na památku. I počasí nám přálo a tak jsme si výlet moc užili.

[16. 4. 2025]

Vstupenky na muzikál

Vstupenky na muzikál

Předprodej vstupenek na divadelní představení

Vážení rodiče,s radostí Vám oznamujeme, že začíná prodej vstupenek na naše školní divadelní představení „Ať žijí duchové!“, které se uskuteční v divadle Na Fidlovačce v úterý 27. 5. 2025 od 17.00 hodin.

Předprodej online vstupenek bude spuštěn v pátek 11. 4. od 18:00 hodin na prodejním portále zde.


Doporučujeme neváhat – o představení je tradičně velký zájem a kapacita divadla je omezená.

Těšíme se na společný kulturní zážitek a děkujeme za podporu našich talentovaných žáků!

Mgr. Hana Burgerová, ředitelka školy

[16. 4. 2025]

Online zápis

Kontakt

ZŠ a MŠ Mendíků
Mendíků 2/1000
140 00  Praha 4

Tel./fax:    261 214 006

IČ:    60435348

Datová schránka:    ap4rb42

Zobrazit na mapě »

Mateřská škola Mendíků - mapa


Fakultní škola Přírodovědecké fakulty O2 Chytrá škola
Doučování žáků